ساعت فعالیت مطب ها : 10:30 صبح تا 21:30 شب
تهران : افسریه / میدان خراسان
09912397449
ساعت فعالیت مطب ها : 10:30 صبح الی 21:30 شب
09912397449
آدرس مطب ها : تهران افسریه / خراسان
جستجو

اختلالات خواب و درمان آنها

اختلالات خواب و درمان آنها

خواب یک فعالیت فیزیولوژیک و دینامیک تکرار شونده و یکی از مهمترین پارامترهای بررسی کیفیت زندگی و وضعیت سلامت فرد می-باشد.

اختلالات خواب به 6 گروه اصلی تقسیم بندی شده است:

1) بی خوابی 2) اختلالات تنفسی وابسته به خواب 3) اختلالات مرکزی خواب و بیداری 4) اختلالات شبانه روزی خواب و بیداری 5) پاراسومنیا (خواب پریشی) 6) اختلالات حرکتی وابسته به خواب
اختلالات خواب و درمان آنها
یکی از انواع بسیار شایع اختلالات خواب، بی خوابی می باشد. شیوع بی خوابی مزمن 10% می باشد ولی موارد خفیف بی خوابی در 40% از جمعیت دیده می شود.
کنترل مناسب اختلالات خواب از اهمیت زیادی برخوردار است که یکی از روشهای کنترل، دارو درمانی است.
گروههای دارویی مختلفی از جمله آگونیستهای گیرنده بنزودیازپینی، آگونیست گیرنده ملاتونین، ضد افسردگی ها و ضد سایکوزهای آتیپیک و نسل اول آنتاگونیست های هیستامین برای درمان اختلالات خواب بکار می روند.
در این میان گروه اول یعنی آگونیستهای گیرنده بنزودیازپین ها مجازترین، شایعترین و وسیعترین داروهای استفاده شده برای درمان بی خوابی (به علت عوارض کمتر نسبت به سایر گروه ها) می باشند،
هر چند به علت عوارض احتمالی باید در مصرف این داروها نیز دقت نموده و از نظر سوء مصرف و ایجاد تحمل، نظارت وجود داشته باشد.همچنین رواندرمانی نیز بعنوان یک روش درمانی تکمیلی می تواند مد نظر قرار گیرد.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *